2019 #PBCHOOPS Player Travel Team List

For the 5th year in a row we're compiling a list from all the top players, high school and travel coaches in the area to find out where the #PBCHOOPS talent will be playing in spring and summer basketball this year. We began this 3 year ago and it was a very good resource for college coaches, scouts and media to easily find players. If you would like to be listed email pbchoops@outlook.com, text 561-320-2819 or DM on Twitter or Instagram @pbcbballforum

**Note** As with past years you may see names of players with 2 travel teams which means they may be playing some events with 1 team and other events with a different team (e.g. Local Tournaments vs NCAA/Exposure)

Here is the list so far:

Boys

Class of 2019

Chris Karlson (Palm Beach Gardens) - Florida Hornets
Jasiya Stewart (Palm Beach Gardens) - Florida Hornets
Sherman Royal (Park Vista) - Delray Blazers

Class of 2020

Scottie Barnes (University School) - Nightrydas [EYBL]
Sam Rolle IV (Suncoast) - Team Breakdown [UAA]
GianCarlo Rosado (Palm Beach Lakes) - E1T1 [EYBL]
Logan Migliori (Lake Worth Christian) - Lake Worth Pride
Josh Migliori (Lake Worth Christian) - Lake Worth Pride
Alec Eugene (Vierra) - Showtime Ballers [UA Rise]
Yussif Basa-Ama (St Andrews) - Team Parson/Landfall Elite
Kemari Brown (Santaluces) - Team Breakdown [UAA]
Erik Pratt (Park Vista) - South Florida Elite
Kyle Feldman (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Sean Gormley (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Eduardo Diaz (Palm Beach Central) - Jupiter Jaguars
Larry Scott (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Andrew Flete (Palm Beach Central) - Jupiter Jaguars
Vernarius Johnson (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Josh Glesil (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Christian Lee (Dwyer) - Jupiter Jaguars
Casey Meyers (Oxbridge) - Delray Blazers
Jaquone Gatling (Atlantic) - Delray Blazers
Chance Dixon (Santaluces) - Delray Blazers
King Metelus (Santaluces) - Delray Blazers
Jared Jaffy (Spanish River) - Delray Blazers
Caleb Muller (Spanish River) - Delray Blazers
Willie Williams (Spanish River) - Delray Blazers
Markivious Jean (Atlantic) - Delray Blazers
Kevin Martin (Somerset) - Delray Blazers
Chad Napoleon (Village Academy) - Delray Blazers
Dominick Denny (North Broward Prep) - Team Florida [Adidas Guantlet]
Renach Gena (North Broward Prep) - South Florida Elite

Class of 2021

Elijah Andrews (Wellington) - E1T1 [EYBL]
Mikael Ashmore - Somerset Canyons - Florida Pro [EYBL]
Donovan Draper - Forest Hill - Nightrydas [EYBL]
AJ Gilles (Palm Beach Lakes) - Team Breakdown
Jordan Johnson (Cardinal Newman) - Team Breakdown
Christopher Walker (Wellington) - Ball4Lyfe 17U
Justin Roseme (Santaluces) - Delray Blazers
William VanHook (Palm Beach Central) - Florida Rams
Shane Allen (Village Academy) - PBG Starzz
Jonathan Paul (Dwyer) - Team Work [Adidas Gauntlet Silver]
Kensington Grant-Brown (Westminster Academy) - South Florida Sonics
Yoldent Vedrine (Blanche-Ely) - South Florida Sonics
Joshua Rolle (Boyd Anderson) - South Florida Spartans
Jordan Ray (Park Vista) - Wellington Wolves
Christian Baquerizo (Olympic Heights) - Stampede [Adidas Gauntlet Silver]
Tyrell Bouie (Atlantic) - Lake Worth Pride
Jonathan Dor (Santaluces) - MTB
Kennate Hendrix (Palm Beach Gardens - Florida Hornets
Jordan Campbell (Palm Beach Gardens - Florida Hornets
Matt Ansah (Saint John Paul II) - Team Breakdown 16U
Tristin Willis (Palm Beach Gardens) - Florida Hornets
Solomon Powell (Palm Beach Gardens) - Florida Hornets
Roderick Johnson (Forest Hill) - Florida Rams
Yohance Smith - Ball4Lyfe
Rick Charles - Ball4Lyfe 17U
VeDan Cowan (Palm Beach Gardens) - Florida Hornets
Ahmad Johnson (Marianna) - PBG Starzz
Darnell Johnson (South Fork) - PBG Starzz
TY Lee (Hallandale) - PBG Starzz
Cameron Gordon (Dwyer) - PBG Starzz
Sean Louisaint (Jupiter Christian) - PBG Starzz
Jacob Fischer (Jupiter) - PBG Starzz
Jasper Schwartz (St Andrew's) - PBG Starzz
Darius Runner (Suncoast) - PBG Starzz
Xavian Sorey (Graceville) - PBG Starzz
Bryce Wunderlich (Jupiter Christian) - PBG Starzz
Christopher George (Royal Palm Beach) - PBG Starzz
Micah Octave (Olympic Heights) - Landfall Elite
Marc Steig (Olympic Heights) - Landfall Elite
Tyler Bronder (Olympic Heights) - Boca Select
Matcous Louisjean (Olympic Heights) - Boca Select
Brock McFatter (Jupiter) - Jupiter Jaguars
Joshua Cange (Santaluces) - MTB
Trey Perry (Wellington) - Broward Storm
Gerrid Jean Louis (Suncoast) - Florida Hornets
Devin Hines (St Andrews) - Landfall Elite

Class of 2022

Aiden Abell (Coral Springs Charter) - Team Knight [Adidas Gauntlet Gold]
Ivan Miller (Atlantic) - Delray Blazers
William Alexis (Palm Beach Lakes) - Florida Hornets
Kobe Edwards (Boynton Beach) - Palm Beach Bulls
Lennox Joyner (Suncoast) - Stampede [Adidas Gauntlet Silver]
Henry Petterson (Suncoast) - RPB Panthers
Jarard Mosely (Cardinal Newman) - Landfall Elite
Marc Cueto - Ball4Lyfe
Isaiah Nesmith - Ball4Lyfe
Michael Cooper - Ball4Lyfe
DJ Leigh - Ball4Lyfe
Naivyan Cargill - Ball4Lyfe
Mitch Mercey - Ball4Lyfe
Alex Houck - Ball4Lyfe
Conner Weston - Ball4Lyfe
Dujuan Thornton - Ball4Lyfe
Nate Barrow - Ball4Lyfe
Sammy Rahman - Ball4Lyfe
Kamari Haston - Ball4Lyfe
Caleb Mackrey (Olympic Heights) - Wellington Wolves
Kamren Ramsarran (Coral Springs Charter) - Team Knight [Adidas Gauntlet Gold]
Justin Abson (North Broward Prep) - NightRydas Elite
Matthew Newland (West Broward High) - Team Swoop Supreme
Alex De Leon (Pembroke Pines Charter) - Team Swoop Supreme
Jordan Walters (Pembroke Pines Charter) - Team Swoop Supreme
Tariq Laurent (Coral Springs High) - Team Swoop Supreme
Stanley Doubette (American Heritage Delray) - Team Swoop Supreme

Girls

Class of 2020

Brooke Bogatz (Park Vista) - Wellington Wolves
Kyandra Poitier (Palm Beach Gardens) - Miami Suns Gold
Zarian Miller (Palm Beach Gardens) - Wellington Wolves
Zariyah Washington (Palm Beach Gardens) - Team Knight
Amari Allen (Atlantic) Wellington Wolves
Nya Freeman (Wellington) - PBG Starzz
Kassidie Williams (Suncoast) - Wellington Wolves
India Shepherd (Seminole Ridge) - Wellington Wolves
Nashani Gilbert-Taylor (Oxbridge Academy) - Tampa Thunder Team Dupree
Jillian Schenk (Lake Worth Christian) - BD Thunder
Sh’Naya Anderson (Palm Beach Lakes) - Essence Black
Keishmy Ayuso (Palm Beach Lakes) - Essence Purple [EYBL]
Tra’Shauna Agnew (Palm Beach Lakes) - Miami Suns Gold

Class of 2021

Chelsea Davis (Palm Beach Gardens) - PBG Starzz
Kayla Swick (John I Leonard) - Wellington Wolves
T'Sai Brown (John I Leonard) - Wellington Wolves
Zaida Gonzalez (John I Leonard) - FGB Team Delicia
Tyler DeBose (Wellington) - Wellington Wolves
Ashley Thornton (Seminole Ridge) - Wellington Wolves
Ja’niyah Eggelletion (Wellington) - Wellington Wolves
Jahnae Midget (Seminole Ridge) - Wellington Wolves
Jessica Jenkins (Dwyer) - Wellington Wolves
Lynzie Smikle (Seminole Ridge) - Wellington Wolves
Christell Mentor (Cardinal Newman) - Wellington Wolves
Markayla Clinton (Atlantic) - Eagles Elite
Emma Laszewski (Benjamin) - Miami Suns Team Fowles 17U [EYBL]

Class of 2022

Angelina Wimbley (John I Leonard) - Wellington Wolves
Jessie Joseph (John I Leonard) - Wellington Wolves
Aly Avrach (Spanish River) - ECU 2021 Elite/ASGR Team.
Franaja Williams (Dr Phillips-Orlando) - Wellington Wolves 2022
Aspen Johnson (Seminole Ridge) - Wellington Wolves 2022
Jordana Codio (American Heritage-Delray) - Miami Suns Team Fowles 17U [EYBL]
Airion Ivy (Palm Beach Lakes) - PBG Starzz

Class of 2023

Taylor Romano (American Heritage-Delray) - Team Knight
Kimya Jerido - PBG Starzz

Ball4Lyfe Boys Class of 2025
#1. Javian Jones - Wellington Landings
#4 Max Redmon - Roosevelt Middle
#5 Marion Victor - Berean Christian
#6 Xavian Charles - Osceola Creek
#10 Jamar Browder - Crestwood Middle
#11 Rashard Reinhardt - Lincoln Elementary
#15 Joshua Jacas - Polo Park
#20 Karstan Sebastian - Elbridge Gale
#22 Alex Krieger - Meyer Academy

Stampede Boys Class of 2025
Trenton Nixon - Stampede
Brandon Cross - Stampede
Ishmael Joseph - Stampede

NCAA Division I coaches are permitted to subscribe to this service for Men's Basketball.
For more information, visit: http://www.ncaa.org/enforcement/basketball-certification/scouting-services.